13 تکنیک سنگنوردی به قلم مهدی زنده کار

climbing-technique13

لازمه ی پیشرفت در هر ورزشی، یادگیری اصول اساسی آن ورزش است. سنگنوردی نیز از این قاعده جدا نیست. در ادامه 13 اصل و تکنیک سنگنوردی را به قلم مهدی زنده کار مرور می کنیم.

به منظور بهبود عملکرد صعود آگاهی از اصول 13 گانه سنگنوردی الزامیست. مطالعه و تمرکز بر این 13 تکنیک سنگنوردی کمک می کند عملکرد سنگنوردی خود را بهبود بخشید.

1. همیشه گرم کردن و کشش قبل از شروع سنگنوردی را به خوبی انجام دهید. با عضلات و رباط های سفت صعودی راحت و نرم نخواهید داشت.

2. مسیر خوانی پیش از اقدام به صعود و “یادگیری” خواندن مسیر؛ توسعه این مهارت به شما کمک می کند که میزان نیروی لازم جهت صعود را پیش بینی کنید و در کراکس ها (نقاط سخت) عملکرد بهتری داشته باشید. همچنین در صورت لزوم ثبات و تعادل خود را مسیر بهتر متوجه شوید.

3. صرفه جویی در قدرت ساعد؛ به اندازه ای که مورد نیاز هست گیره ها را فشار دهید. فشار و صرف نیروی اضافه فقط باعث خستگی سریع تر ساعد دستتان می شود.

4. توسعه تعادل؛ به شما کمک خواهد کرد که حرکات استاتیک و دینامیک را راحت تر انجام دهید.

5. نزدیک نگه داشتن بدن به دیوار؛ در حفظ مرکز ثقل در امتداد پاها کمک می کند. همچنین باعث کاهش فشار بر روی دست ها می شود.

6. پاهای شما به مراتب از دستانتان دارای قدرت و استقامت بیشتری هستند! سلاح قوی برای تعادل و انتقال وزن. آن را فراموش نکنید.

7. دستان شما بیشتر برای حفظ تعادل بالاتنه و تغییر پوزیشن است. هنگام انجام حرکت های متوالی که نیاز به مقدار زیادی از قدرت قسمت بالای بدن دارد، بیشتر از تکنیک جنبش پویا استفاده کنید.

8. با توسعه تکنیک پویا (دینامیک) و استفاده از momentum (جهش آنی) صعود راحت تری را تجربه کنید.

9. از ترکیب عناصر تکنیک های استاتیک و دینامیک سرعت خود را در صعود تعیین کنید.

10. با یادگیری تکنیک های سنگنوردی همراه با تمرینات صحیح عضلات اصلی، قطعا نتیجه بهتری را ثبت می کنید.

11. تمرین با استراحت کوتاه بین تکرارها، استقامت و توانایی شما در مسیرهای دشوار را افزایش می دهد.

12. صعود مسیرهای ایمن؛ اعتماد به نفس خودتان را برای صعود سخت ترین مسیرها ارتقا دهید.

13. تماشا و یادگیری از دیگر سنگنوردان با تجربه تمرین خوبی است که تکنیک های مختلف را یاد بگیرید تا صعود و عملکردتان به میزان قابل قبولی بهبود دهید.

16
اشتراک‌گذاری

ارسال پاسخ